Marta Handzlik-Rosuł
Ukończyła prawo na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studia podyplomowe z Prawa Medycznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego; od ponad 15 lat zajmuje się prawem oświatowym i prawem pracy. Po latach postanowiła powrócić także do prawa medycznego, którym zajmowała się podczas pracy w Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz współpracując z wydawnictwem Wolters Kluwer. Jest autorką i współautorką książek, komentarzy i artykułów dotyczących tych dziedzin prawa, którymi zajmuje się na codzień.
Od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie prawa oświatowego oraz prawa medycznego.
Autor tekstu
Wizerunek jako dobro osobiste
Prawo cywilne przywiązuje dużą wagę do zagadnienia ochrony dóbr osobistych. Nie ulega wątpliwości, że kwestia ta jest szczególnie istotna z punktu widzenia ochrony praw pacjenta. Przy podejmowaniu szeregu działań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych bardzo łatwo o naruszenie takich istotnych wartości, jak: integralność cielesna, zdrowie, prywatność, cześć itp.
Wizerunek jako dobro osobiste pacjenta pozostaje pod ochroną prawa cywilnego. Ponadto każdy człowiek ma prawo do prywatności, przez które należy rozumieć prawo do samodzielnego i wyłącznego decydowania o tym, w jakim zakresie chce zachować swą anonimowość, a jakie informacje o nim mogą być udostępniane osobom trzecim.
Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustanawiają zasadę, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej, a w przypadku osób niepełnoletnich – zgody ich rodziców/opiekunów prawnych. Zgoda na wykorzystanie wizerunku może być udzielona w dowolnej formie, ale musi być także niewątpliwa. Oznacza to, że osoba jej udzielająca musi mieć pełną świadomość nie tylko formy przedstawienia jej wizerunku, ale także miejsca i czasu publikacji, zestawienia z innymi wizerunkami i towarzyszącego komentarza. Zakres udzielonej zgody na wykorzystanie wizerunku powinien być w razie sporu interpretowany w sposób restryktywny. Brak jest także podstaw do przyjęcia, że zgoda na rozpowszechnianie wizerunku oznacza zgodę na naruszenie innych dóbr osobistych.
Nagrywanie pacjentów- za ich zgodą czy bez?
Co do zasady samo nagrywanie pacjenta przez lekarza nie jest jeszcze naruszeniem prawa. Bowiem ochrona ma przeciwdziałać udostępnianiu wizerunku bez zgody. Jednak w dobrym tonie- zwłaszcza w kontekście tego, że pacjenta i lekarza ma łączyć zaufanie- będzie uzyskanie zgody pacjenta. Tym bardziej jeśli lekarz chciałby nagrany film udostępniać- a przecież taki jest cel dokonywania nagrania szkoleniowego.
W przypadku nagrania filmu szkoleniowego bez zgody zainteresowanego (osoby nagrywanej) mamy do czynienia z naruszeniem dobra osobistego w postaci wizerunku. Nikt nie może wykorzystywać wizerunku drugiego człowiek bez jego zgody. Jeżeli nie można uzyskać od pacjenta zgody swobodnej i świadomej, nie można tym samym wykonywać tych filmów. Funkcjonowanie w praktyce lekarskiej zasady wzajemnego zaufania lekarza i pacjenta nie może prowadzić zbyt daleko.
Wizerunek pacjenta w klinikach i szpitalach akademickich
Spotkać można interpretację, że w w klinikach i szpitalach akademii medycznych, medycznych jednostek badawczo-rozwojowych i innych jednostek uprawnionych do kształcenia studentów nauk medycznych ochrona wizerunku pacjenta podlega ograniczeniu. Jest to interpretacja tak dalece niezgodna z prawem, że nie można w żadnym przypadku uznać jej za właściwą. Owszem, przepisy dopuszczają uczestnictwo studentów kierunków medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych bez uzyskiwania zgody pacjenta. Już samo to jest działaniem budzącym kontrowersję w kontekście prawa pacjenta do poszanowania intymności i godności.
Nie ma natomiast możliwości interpretacji rozszerzającej tego przepisu i uznania, że nagrywanie pacjenta bez jego zgody i wykorzystanie takiego filmu jest dopuszczalne.
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, służy jedynie jako punkt wyjścia i nie stanowi porady prawnej, ani też nie może zostać uznany za świadczenie pomocy prawnej, w tym poradę, opinię prawną, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie czy też chęci ich wyrażenia. Zawarte w niniejszej publikacji informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. Jeśli chcesz skonsultować z nami dany artykuł- napisz do nas: prawnik@medicalpr.pl
KONTAKT
Medical PR © 2022
Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www So Blue Sky