Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kosmetyczek/ kosmetologów

Marta Handzlik-Rosuł 

Ukończyła prawo na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studia podyplomowe z Prawa Medycznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego;  od ponad 15 lat zajmuje się prawem oświatowym i prawem pracy. Po latach postanowiła powrócić także do prawa medycznego, którym zajmowała się podczas pracy w Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz współpracując z wydawnictwem Wolters Kluwer. Jest autorką i współautorką książek, komentarzy i artykułów dotyczących tych dziedzin prawa, którymi zajmuje się na codzień.

Od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie prawa oświatowego oraz prawa medycznego.

Autor tekstu

12 marca 2022

W salonach, w których wykonywane są zabiegi ingerujące w skórę ubezpieczenie OC (choć obecnie nieobowiązkowe) powinno być jednym z najważniejszych narzędzi mających wspomóc kosmetyczkę/ kosmetologa w sytuacji, gdy pojawią się roszczenia ze strony klienta, albo gdy zostanie popełniony błąd przy wykonywaniu usługi.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zawierane zwykle jako część produktu biznesowego przeznaczonego dla małych i średnich firm. Słowem- jest to OC zawodowe z zaznaczeniem właściwego PKD działalności.

 

Jakie cechy powinno mieć dobre ubezpieczenie OC dla kosmetyczki/ kosmetologa?

 

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Powinien on obejmować odpowiedzialność cywilną w związku z wyrządzoną szkodą przy wykonywaniu wszystkich zabiegów jaki świadczy dany salon.

 

Jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, to nie należy tutaj oszczędzać. Warto bowiem pamiętać, że ubezpieczenie ma objąć niewielkie szkody (jak np. zniszczenie ubrania klientki niechcący wylaną farbą) ale także poważne szkody, które mogą powstać w wyniku wykonywanego zabiegu ( poparzenie w trakcie depilacji czy reakcja alergiczna na jakiś produkt). Warto więc - w zależności od tego jakie zabiegi są wykonywane w salonie- dobrać sumę ubezpieczenia zakładając możliwie najwyższą odpowiedzialność. 

 

Gdy mówimy o OC kosmetyczki nie wolno nam zapomnieć o chorobach zakaźnych. Co do zasady większość towarzystw ubezpieczeniowych reguluje to dodatkowymi klauzulami, na podstawie których TU rozszerza swoją  odpowiedzialność  o  ryzyko  przeniesienia  chorób  zakaźnych  i  zakażeń wymienionych w ustawie o chorobach zakaźnych i zakażeniach, w tym również o ryzyko przeniesienia wirusa HIV i wirusów hepatotropowych powodujących wirusowe zapalenie wątroby (WZW).

 

Jeśli właściciel ma kilka salonów kosmetycznych istnieje możliwość zawarcia jednej wspólnej polisy. Trzeba tylko pamiętać o podaniu wszystkich lokalizacji i o określeniu sumy ubezpieczenia dla każdej z tych lokalizacji.

 

Ubezpieczenie OC powinno także obejmować pracowników (i praktykantów) zatrudnionych w salonie. Co ważniejsze, OC pracodawcy powinno obejmować także szkody w sprzęcie lub innych rzeczach użytkowanych na zasadzie leasingu, najmu lub dzierżawy, jak również szkody w lokalu użytkowanym na zasadzie najmu lub dzierżawy.

 

Jeśli dany gabinet współpracuje np. z lekarzem medycyny estetycznej, bądź z fizjoterapeutą czy podologiem, warto rozszerzyć odpowiedzialność o tych specjalistów. 

 

Zakres ochrony ubezpieczeniowej można także rozszerzyć ochronę prawną niezbędną w procesie dochodzenia roszczeń przez Klientów.

 

To, o czym należy pamiętać, to fakt, że poszczególne zabiegi muszą być wykonywane przez osoby posiadające do tego właściwe kwalifikacje - i należy tego bezwzględnie pilnować. Wynika to z faktu, że w szczegółowych zapisach klauzul ubezpieczeniowych dotyczących salonu kosmetycznego zwykle znajdują się zapisy mówiące o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność tylko w sytuacji, kiedy dany zabieg został wykonany przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, służy jedynie jako punkt wyjścia i nie stanowi porady prawnej, ani też nie może zostać uznany za świadczenie pomocy prawnej, w tym poradę, opinię prawną, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie czy też chęci ich wyrażenia. Zawarte w niniejszej publikacji informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. Jeśli chcesz skonsultować z nami dany artykuł- napisz do nas: prawnik@medicalpr.pl

15 marca 2022
Nie jest tajemnicą, że pracownicy salonu kosmetycznego narażeni są na bezpośredni kontakt z klientem, w szczególności ze skórą klienta, a także z materiałem biologicznym, np. krwią.
12 marca 2022
W salonach, w których wykonywane są zabiegi ingerujące w skórę ubezpieczenie OC (choć obecnie nieobowiązkowe) powinno być jednym z najważniejszych narzędzi mających wspomóc kosmetyczkę/ kosmetologa w sytuacji, gdy pojawią się
03 marca 2022
Ostatnie dni przynoszą niedobre wieści od naszych wschodnich sąsiadów. Wojna powoduje napływ obywateli Ukrainy, którzy szukają w naszym kraju spokoju i bezpieczeństwa. Część z nich złoży wnioski o status uchodźcy,
21 lutego 2022
Niedawno pisałam o tym, że nałożenie obowiązku szczepień na pracowników służby zdrowia w drodze rozporządzenia godzi w konstytucyjne zasady i może skutkować tym, że nie będzie jak tego obowiązku wyegzekwować.
16 lutego 2022
W czwartek (10.02) Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” opublikowało listę zabiegów, które mogą zniknąć z gabinetów kosmetycznych. Lista ta została przekazana Ministerstwu Zdrowia przez lekarzy. „Wypłynęła” w związku
01 lutego 2022
Od 1 marca wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Nowelizacja zakłada, że niektóre grupy zawodowe będą zobowiązane

KONTAKT

Twój e-mail:

Treść wiadomości:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w celach marketingowych, w tym na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Medical Public Relations z siedzibą w Gdyni ul. Wrocławska 75 A, zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1204z zm.)

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.

Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Medical PR © 2022

Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www So Blue Sky