Marta Handzlik-Rosuł
Ukończyła prawo na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studia podyplomowe z Prawa Medycznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego; od ponad 15 lat zajmuje się prawem oświatowym i prawem pracy. Po latach postanowiła powrócić także do prawa medycznego, którym zajmowała się podczas pracy w Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz współpracując z wydawnictwem Wolters Kluwer. Jest autorką i współautorką książek, komentarzy i artykułów dotyczących tych dziedzin prawa, którymi zajmuje się na codzień.
Od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie prawa oświatowego oraz prawa medycznego.
Autor tekstu
Warto pamiętać, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zawierane zwykle jako część produktu biznesowego przeznaczonego dla małych i średnich firm. Słowem- jest to OC zawodowe z zaznaczeniem właściwego PKD działalności.
Jakie cechy powinno mieć dobre ubezpieczenie OC dla kosmetyczki/ kosmetologa?
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Powinien on obejmować odpowiedzialność cywilną w związku z wyrządzoną szkodą przy wykonywaniu wszystkich zabiegów jaki świadczy dany salon.
Jeśli chodzi o sumę ubezpieczenia, to nie należy tutaj oszczędzać. Warto bowiem pamiętać, że ubezpieczenie ma objąć niewielkie szkody (jak np. zniszczenie ubrania klientki niechcący wylaną farbą) ale także poważne szkody, które mogą powstać w wyniku wykonywanego zabiegu ( poparzenie w trakcie depilacji czy reakcja alergiczna na jakiś produkt). Warto więc - w zależności od tego jakie zabiegi są wykonywane w salonie- dobrać sumę ubezpieczenia zakładając możliwie najwyższą odpowiedzialność.
Gdy mówimy o OC kosmetyczki nie wolno nam zapomnieć o chorobach zakaźnych. Co do zasady większość towarzystw ubezpieczeniowych reguluje to dodatkowymi klauzulami, na podstawie których TU rozszerza swoją odpowiedzialność o ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych i zakażeń wymienionych w ustawie o chorobach zakaźnych i zakażeniach, w tym również o ryzyko przeniesienia wirusa HIV i wirusów hepatotropowych powodujących wirusowe zapalenie wątroby (WZW).
Jeśli właściciel ma kilka salonów kosmetycznych istnieje możliwość zawarcia jednej wspólnej polisy. Trzeba tylko pamiętać o podaniu wszystkich lokalizacji i o określeniu sumy ubezpieczenia dla każdej z tych lokalizacji.
Ubezpieczenie OC powinno także obejmować pracowników (i praktykantów) zatrudnionych w salonie. Co ważniejsze, OC pracodawcy powinno obejmować także szkody w sprzęcie lub innych rzeczach użytkowanych na zasadzie leasingu, najmu lub dzierżawy, jak również szkody w lokalu użytkowanym na zasadzie najmu lub dzierżawy.
Jeśli dany gabinet współpracuje np. z lekarzem medycyny estetycznej, bądź z fizjoterapeutą czy podologiem, warto rozszerzyć odpowiedzialność o tych specjalistów.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej można także rozszerzyć ochronę prawną niezbędną w procesie dochodzenia roszczeń przez Klientów.
To, o czym należy pamiętać, to fakt, że poszczególne zabiegi muszą być wykonywane przez osoby posiadające do tego właściwe kwalifikacje - i należy tego bezwzględnie pilnować. Wynika to z faktu, że w szczegółowych zapisach klauzul ubezpieczeniowych dotyczących salonu kosmetycznego zwykle znajdują się zapisy mówiące o tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność tylko w sytuacji, kiedy dany zabieg został wykonany przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje.
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, służy jedynie jako punkt wyjścia i nie stanowi porady prawnej, ani też nie może zostać uznany za świadczenie pomocy prawnej, w tym poradę, opinię prawną, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie czy też chęci ich wyrażenia. Zawarte w niniejszej publikacji informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. Jeśli chcesz skonsultować z nami dany artykuł- napisz do nas: prawnik@medicalpr.pl
KONTAKT
Medical PR © 2022
Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www So Blue Sky