Marta Handzlik-Rosuł
Ukończyła prawo na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studia podyplomowe z Prawa Medycznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego; od ponad 15 lat zajmuje się prawem oświatowym i prawem pracy. Po latach postanowiła powrócić także do prawa medycznego, którym zajmowała się podczas pracy w Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz współpracując z wydawnictwem Wolters Kluwer. Jest autorką i współautorką książek, komentarzy i artykułów dotyczących tych dziedzin prawa, którymi zajmuje się na codzień.
Od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie prawa oświatowego oraz prawa medycznego.
Autor tekstu
Od 1 marca wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Nowelizacja zakłada, że niektóre grupy zawodowe będą zobowiązane do szczepienia przeciwko COVID-19.
Od 1.03.2022 r. dowodem przyjęcia szczepionki muszą legitymować się:
osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;
osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;
studenci kształcący się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.
Nie tylko więc medycy, ale wszyscy pracownicy (bez względu na formę zatrudnienia) podmiotów wykonujących działalność leczniczą objęci zostają z dniem 1.03.2022 r. obowiązkiem szczepienia, czyli również asystenci medyczni, rejestratorki, recepcjonistki oraz inne osoby, nawet jeśli ich praca nie wymaga kontaktu z pacjentem.
Obowiązek szczepienia obejmie więc każdą osobę, która zawodowo wykonuje czynności w podmiocie leczniczym lub w indywidualnej lub grupowej praktyce lekarskiej, indywidualnej lub grupowej praktyce pielęgniarki lub położnej, indywidualnej lub grupowej praktyce fizjoterapeutycznej. Obowiązkiem objęci będą więc zarówno pracownicy etatowi, jak i osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych czy wolontariusze.
Wiele uwagi poświęca się w mediach kwestii egzekwowania szczepień przez pracodawców. Wątpliwości budzi też możliwość zastosowania sankcji wobec samego podmiotu wykonującego działalność leczniczą za zatrudnienie osób niezaszczepionych czy dopuszczalność nałożenia kar na lekarzy/pielęgniarki w ramach kontroli prowadzonych przez samorządy zawodowe. W praktyce rodzą się też pytania dot. przetwarzania danych dotyczących zdrowia pracowników medycznych.
Dotychczas pracodawcy wykorzystywali ten fakt do zmuszania personelu do szczepień. Czy jest to jednak zgodne z prawem?
Obowiązek szczepień został wprowadzony rozporządzeniem. Należy zwrócić uwagę, że rozporządzeniem wprowadza się ograniczenie praw obywatelskich. Dodatkowo pozyskiwanie informacji o tym, czy pracownik jest szczepiony może naruszać przepisy o RODO.
A co z karami za brak szczepień?
Kary przewidziane w rozporządzeniu ma nakładać Sanepid. Pracodawca takich kar nakładać nie może. Ponieważ rozporządzenie jest wątpliwą podstawą prawną w tym przypadku (z uwagi na ograniczenie praw obywatelskich) Sanepid zapewne nie będzie tego obowiązku egzekwował i nakładał kar, a nawet jeśli je nałoży istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd taką karę uchyli.
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, służy jedynie jako punkt wyjścia i nie stanowi porady prawnej, ani też nie może zostać uznany za świadczenie pomocy prawnej, w tym poradę, opinię prawną, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie czy też chęci ich wyrażenia. Zawarte w niniejszej publikacji informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. Jeśli chcesz skonsultować z nami dany artykuł- napisz do nas: prawnik@medicalpr.pl
KONTAKT
Medical PR © 2022
Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www So Blue Sky