Marta Handzlik-Rosuł
Ukończyła prawo na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studia podyplomowe z Prawa Medycznego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego; od ponad 15 lat zajmuje się prawem oświatowym i prawem pracy. Po latach postanowiła powrócić także do prawa medycznego, którym zajmowała się podczas pracy w Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz współpracując z wydawnictwem Wolters Kluwer. Jest autorką i współautorką książek, komentarzy i artykułów dotyczących tych dziedzin prawa, którymi zajmuje się na codzień.
Od wielu lat prowadzi szkolenia w zakresie prawa oświatowego oraz prawa medycznego.
Autor tekstu
Czy to znaczy, ze każda osoba „z ulicy” może zostać kosmetyczką? Niby tak, ale powiedzmy to sobie szczerze- wykonywanie niektórych zabiegów wymaga wiedzy, doświadczenia i niesie za sobą ryzyko w przypadku błędu czy powikłań, więc odradzałabym wykonywanie tego zawodu bez odpowiednich szkoleń.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało jakiś czas temu opracowanie dotyczące wykonywania zawodu kosmetyczki. Zgodnie z tym opracowaniem przy zatrudnianiu w zawodzie kosmetyczka preferowane jest wykształcenie średnie zawodowe w pokrewnym zawodzie szkolnym technik usług kosmetycznych, które można uzyskać w szkole policealnej lub w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego albo w ramach kształcenia rzemieślniczego w zawodzie kosmetyczka.
Ministerstwo założyło, że pracę w zawodzie kosmetyczka może wykonywać osoba, która posiada:
- dyplom potwierdzający kwalifikacje pełne w zawodzie szkolnym technik usług kosmetycznych, po spełnieniu wymagań formalnych i zdaniu egzaminu organizowanego przez okręgowe komisje
egzaminacyjne,
- świadectwa ukończenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy oraz AU.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni, stóp, wyodrębnionych w zawodzie technik usług kosmetycznych,
- świadectwo czeladnicze i dyplom mistrzowski w zawodzie kosmetyczka nadawany w ramach kształcenia rzemieślniczego po zdaniu egzaminu organizowanego przez Izby Rzemieślnicze.
Ponadto zawód kosmetyczka może wykonywać również osoba, która:
- uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania pracy w salonie kosmetycznym,
- odbyła szkolenia (potwierdzone odpowiednimi certyfikatami) w zakresie świadczenia określonych
usług kosmetycznych (np. stylizacja paznokci, pielęgnacja twarzy czy wizaż) w wyspecjalizowanym ośrodku szkoleniowym,
- odbyła szkolenia specjalistyczne oferowane przez firmy kosmetyczne, np. dotyczące obsługi sprzętu czy kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy,
- uzyskała uprawnienia do wykonywania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i estetycznych z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.
Jednocześnie Ministerstwo podaje, że kompetencje wymagane do wykonywania zawodu kosmetyczka można uzyskać:
- w ramach kształcenia rzemieślniczego (z udziałem pracodawców rzemieślników),
- podejmując kształcenie w szkole policealnej w zawodzie pokrewnym technik usług kosmetycznych.
Można również uczestniczyć w kwalifikacyjnym kursie zawodowym w ramach kwalifikacji AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy oraz AU.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni, stóp. Kursy te mogą prowadzić:
- publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe,
- niepubliczne szkoły posiadające uprawnienia szkół publicznych, prowadzące kształcenie zawodowe,
- publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego,
- instytucje rynku pracy prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową,
- podmioty prowadzące działalność oświatową na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców.
Potwierdzenie kompetencji w wyżej wymienionych zawodach odbywa się odpowiednio przed Izbą Rzemieślniczą lub Okręgową Komisją Egzaminacyjną.
Kompetencje na poziomie wykształcenia wyższego, przydatne do wykonywana zawodu kosmetyczki, oferują szkoły wyższe na studiach I i II stopnia na kierunku kosmetologia oraz na studiach podyplomowych.
Jak widać z powyższego. Możliwości zdobycia „uprawnień” a właściwie doświadczenia, wiedzy i kompetencji do wykonywania tego zawodu jest mnóstwo. Pamiętać należy, że każde (wartościowe) szkolenie zwiększa konkurencyjność kosmetyczki. Jednocześnie nabyta wiedza i co za tym idzie- umiejętność zabezpieczenia się przed ewentualną odpowiedzialnością zwiększa jej szanse w ewentualnej sytuacji kryzysowej.
Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, służy jedynie jako punkt wyjścia i nie stanowi porady prawnej, ani też nie może zostać uznany za świadczenie pomocy prawnej, w tym poradę, opinię prawną, wykładnię prawa lub konsultację prawną w jakiejkolwiek sprawie czy też chęci ich wyrażenia. Zawarte w niniejszej publikacji informacje nie odnoszą się do konkretnego stanu faktycznego. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub działania należy skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. Jeśli chcesz skonsultować z nami dany artykuł- napisz do nas: prawnik@medicalpr.pl
KONTAKT
Medical PR © 2022
Stronę stworzono wykorzystując kreator stron www So Blue Sky